O duši

Máte duši? A mohl bych ji vidět? 

No jo, ale co to ta duše vlastně je?

Pojem samý je starý skoro jako lidstvo samo, v evropském myšlenkovém dědictví se o něm hodně hovoří v řecké tradici, jak jinak než u Sókrata, Platóna a Aristotela. 

Duše znamená rozdíl mezi živým a neživým člověkem. Duše je všechno to, co by po nás zůstalo, kdybychom neměli tělo. Je to hlavně vědomí, vůle, rozum a emoce. U Platóna je duše zároveň pohyb, to ce se hýbe samo od sebe, auto-kinésis. Samo-hybnost je odkazem na transcendentální dimenzi duše, její nesmrtelnost, pouze božské je schopné samostatného pohybu. Duše má dle Aristotela schopnost nahlížet věčné a čisté ideje. 

 

Cvičení 

Zkuste si na chvíli zapřemýšlet, jak by to vypadalo, kdybyste neměli tělo a byli jen duše. Jak by vám bylo? Co byste cítili? Měli byste pořád strach ze smrti? Co byste jako duše bez těla chtěli zažít?  

 

Zdá se, že na duši moc nemyslíme. Možná proto, že opravdu není moc vidět. 

Kolik času jí denně věnujete? Kdy jste se s kamarády v hospodě bavili o tom, co vaše duše potřebuje? 

 

Cvičení

Kdy naposled jste mysleli na svou duši? Vnímáte ji vůbec nějak? Promlouváte

k ní? Zkuste rozjímat, jak vlastně vaše duše vypadá. Zkusíte si ji namalovat?

 

Říká se, že duše splývá (stává se) s tím, čemu věnujeme naší pozornost. Žijeme v době konzumní – zeitgeist – duše doby je specifická tím, že všeho máme dostatek. Jak tohle vypadá z pohledu duše? Je to přehlcenost médií. Hlavně těmi sociálními, které se mnohdy staly nedílnou součástí lidských životů. Cokoliv, co vaší pozornost vytrhuje ven, od vědomí sebe sama, vám brání být v autentickém kontaktu se sebou, se svou duší a svými potřebami. Přehlceností nám dnešní doba dává méně prostoru pro vnímání své duše. Mnozí cítí, že by něco mělo být jinak – chodí na jógu, snaží se zklidňovat, někteří dokonce navštívili meditační kurz a ti technicky nejpokrokovější si dokonce stáhli aplikaci na mindfulness (všímavost). Všechny tyto techniky směřují ke zklidnění, ale často tam chybí přímá objektivizace duše.

 

“Duše se obarví barvou svých myšlenek” 

Marcus Aurelius

Duše je pohyb, neustále na ni působí vnější vlivy. Ona sama však k pohybu nic nepotřebuje, má vlastní rytmus. Jak ho nalézt, jak hledat potravu pro duši, jak na duši pohlížely různé filosofické a náboženské proudy si řekneme v dalších příspěvcích.

Footer background
Palác YMCA, místnost 220
info@milanpavlicek.cz
+420 603 592 122

Napište mi

Díky! Zpráva byla úspěšně odeslána. Zpráva nebyla odeslána. Zkontrolujte prosím všechna pole.
Vymazat
© 2014-2022 Milan Pavlíček. Všechna práva vyhrazena.