Kupte si své štěstí

Myslíte, že se za peníze nedá koupit štěstí? Ne tak docela. Ale hezky popořádku:

Vztah mezi štěstím a penězi je přinejmenším komplikovaný. Když peníze nejsou nebo jich je kriticky málo, vyvolává to stres, nespokojenost a o pocitech štěstí se příliš nedá mluvit. Na druhou stranu ani hodně peněz neznamená automaticky štěstí a spokojený život.

Klíč, který odemyká rovnici štěstí a peněz, spočívá v tom, jak peníze utrácíme. Peníze nám dávají příležitost dostat se k některým zdrojům štěstí. Naší nejčastější chybou však je, že investujeme do věcí, které nám ke štěstí nepomohou.

 

Jak si tedy své štěstí „koupit“?

Psychologové Dunn, Gilbert a Wilson, kteří se dlouhodobě zabývají vztahem peněz a štěstí,nám nabízejí 8 tipů, jak správně do svého štěstí investovat:

  1. Kupujte si zážitky, ne věci

Věci se kazí, kdežto dobré zážitky zůstávají. Dobré zážitky nás navíc dostávají do stavu optimálního prožívání, kterému se říká flow.

Ale proč tomu tak je? Hmotné věci jsou neměnné. Na novou podlahu si zkrátka zvyknete a berete ji jako samozřejmost. Na neměnné věci si zvykáme rychleji, kdežto půlroční kurz háčkování bude při každém setkání jinak dobrodružný.

Výzkum ukázal, že v případě hmotných věcí prožíváme štěstí jen v té chvíli, kdy je používáme, jinak ne. Nicméně u zážitků platí, že už jen jejich samotná představa v nás vyvolává příjemné pocity. V praxi to vypadá tak, že když si představujete práci se svým novým vysavačem, zdaleka vám to nepřinese tolik pocitů štěstí jako představa romantického večera s partnerem.

Zážitky jsou více spojeny s naší identitou. Naši osobnost netvoří suma majetku, kterou máme – naše identita je postavena na našich zážitcích.

V neposlední řadě se zážitky lépe sdílí s jinými lidmi – a jiní lidé, jak si hned ukážeme, mohou být největším zdrojem štěstí v našem životě.

 

  1. Pomáhejte ostatním spíše než sobě

Lidé jsou nejsociálnější bytosti na světě, a proto není divu, že sociální interakce mohou být nejzásadnějším zdrojem našeho štěstí. Proto cokoliv, co posiluje naše vztahy, ovlivňuje i naše štěstí – a týká se to i utrácení peněz.

Řada výzkumů ukázala, že když lidé dostali5 dolarů, aby je dle libosti sami utratili, nebo je darovali na dobré účely, pak ti, kteří se rozhodli peníze darovat,vykazovali větší pocity štěstí – jak subjektivní výpovědí, tak i obrazem z magnetické rezonance, kde se ukázala aktivní oblast mozku obvykle spojená s příjímáním odměny.

Dělat dobro pro ostatní je velké téma a budu se jim zabývat ještě i v samostatném článku.

 

  1. Kupujte si plno malých věcí raději než několik drahých věcí

Štestí je spíše než s intenzitou spojeno s frekvencí. Častější, avšak menší „štěstí“ je lepší než občasné velké štěstí. V řeči peněz to znamená, že když si dopřáváme plno malých drobností jako latté, masáž anebo pěkné tričko, je to pro naši životní spokojenost lepší než občasný nákup drahých věcí – pro většinu z nás peníze nerostou na stromech a máme jen omezený rozpočet na útratu.

Známý zákon mezního užitku říká, že první kafe nám přinese největší užitek a každé další kafe už menší. Páté kafe v krátkém čase nakonec může vést třeba k žaludeční nevolnosti. Proto je lepší si větší celky dávkovat. Když zkonzumujeme velké balení 300g čokolády najednou, přinese to v souhrnu menší štěstí, než když si ji budeme dopřávat postupně.

Proč rozdělování funguje? Protože přeruší zkušenost a zabrání adaptaci. Na co si zvykneme, už nás netěší.

Jeden z výzkumů byl prováděn na masážním křesle. První skupina byla masírována 180 sekund v kuse, druhá skupina byla masírována 80 sekund, 20 sekund přestávka a opět 80 sekund masáže. Druhá skupina vykazovala mnohem větší ochotu si křeslo ihned koupit a zaplatit za něj vyšší cenu. Před výzkumem se však většina účastníků spletla ve svém odhadu – odhadovali, že více se jim bude líbit kontinuální 180sekundová masáž.

Jiný výzkum zase ukázal, že bohatí lidé si neumí tak dobře vychutnávat drobnosti každodenního života, a přitom to jsou drobnosti, které tvoří důležitou součást našeho životního štěstí.

 

  1. Kupujte si méně jistot

Příliš mnoho peněz zbytečně utrácíme za jistoty. Představa strachu je mnohdy větší než jeho skutečný prožitek. Drahou věc raději než na aukru koupíme v kamenném obchodě za vyšší cenu – co kdyby se to náhodou pokazilo. Náš psychický „imunní“ systém se však s různými ztrátami dokáže vypořádat mnohem lépe, než si sami většinou myslíme. Máme zkrátka příliš velkou potřebu kupovat si jistotu – proto budou pojišťovny vždy vydělávat mnohem více, než kolik na pojistných událostech zaplatí.

 

  1. Plaťte nyní, užívejte později

V dnešním světě kreditních karet a půjček jsme se posunuli do fáze „kupte nyní, plaťte později.“ Vše se navíc zrychlilo – dnes objednáte a zítra vám to přivezou, ve velkých městech dokonce v ten samý den. Snadná dostupnost věcí vede k tomu, že utrácíme více a nešetříme.

Rychlost pak zcela eliminuje očekávání – a očekávání je zdroj těšení se.
Když si koupíte čokoládu a sníte ji hned nebo později, užitek bude stejný, ale připravíte se o těšení se. A někdy je těšení se lepší, než samotný reálný prožitek.

 

  1. Myslete na to, jaké to bude až si věc, kterou chcete, skutečně pořídíte

Vzdálenou budoucnost vnímáme v hezkých mlžných obrysech, bez detailů – a my už víme, že na drobnostech a detailech záleží. Představa, že si jednou koupíme chatičku u jezera je lákavá – představujeme si západy slunce nad vodou a vyjížďky na lodi. Nemyslíme však na výskyt komárů a další méně příjemné věci.

 

  1. Přestaňte porovnávat

Někteří lidé rádi sledují srovnávací servery, aby si vybrali tu nejlepší věc, kterou zrovna potřebují. Všichni však máme jiné potřeby a co dobře slouží jinému, nemusí fungovat pro nás. Například potřebujete nový vysavač – z uživatelských recenzí si vyberete ten dražší se spoustou doplňků, které však nakonec ani nevyužijete, protože jednoduše potřebujete pouze vysávat – nic víc.

 

  1. Ptejte se přátel

Svou míru štěstí dokážeme lépe odhadnout, když vidíme,jak se to líbí naším přátelům.

V jednom výzkumu ukázali dámám fotografii a krátký životopis muže, se kterým měly jít na rande. Druhá skupina si měla možnost pouze přečíst dojmy jiné ženy, která rande s dotyčným mužem sama před chvílí absolvovala. Ženy, které svůj dojem na zmíněného muže odhadovaly na základě hodnocení jiné dámy, byly přesnější (blíže skutečnosti) než ty, které četly životopis a viděly fotografii.

Ptejte se proto přátel a známých, co jim skutečně daná věc přinesla, když si ji pořídili.

 

 

Zdroj:

Dunn, Elizabeth W., Gilbert, Daniel T., Wilson, Timothy D.: If money doesn’t make you happy, then you probably aren’t spending it right. In Journal of Consumer Psychology, 21 (2011), 115-125.

 

Footer background
Palác YMCA, místnost 220
info@milanpavlicek.cz
+420 603 592 122

Napište mi

Díky! Zpráva byla úspěšně odeslána. Zpráva nebyla odeslána. Zkontrolujte prosím všechna pole.
Vymazat
© 2014-2022 Milan Pavlíček. Všechna práva vyhrazena.