•  
    -
    -

    GESTALT KOUČINK

    Naučte se rozumět sami sobě a dosáhněte svých autentických cílů i životní spokojenosti

    Slider Background

KDO JE TO KOUČ A CO JE TO KOUČINK? Kouč je člověk, který vám pomůže pochopit vaši aktuální situaci (vaše “tady a teď”), a tím ve vás nastartuje proces změny. Koučing je moderní pojmenování pro tento proces. V jeho průběhu spatříte zdánlivě pevně dané věci z jiné perspektivy a možná vás poprvé v životě napadne, že je můžete změnit.

Přesně takové, často velmi jemné posuny ve vnímání reality pak stojí v pozadí velkého osobnostního růstu i mimořádných výkonů. Porozumíte-li hlouběji sami sobě, bude pro vás snazší stanovit si životní cíle, které pro vás mají skutečnou hodnotu. A jakmile budete znát své autentické cíle, stane se jejich dosažení “jen” technickou záležitostí.

Jaká je role kouče v procesu změny?

Koučova úloha v celém procesu je zdánlivě pasivní, avšak nenahraditelná. Kouč sice jen “nastavuje zrcadlo”, o to je ovšem důležitější, aby toto zrcadlo ukazovalo správně. Kouč s vámi musí trpělivě krok za krokem kráčet ke stále přesnějšímu a hlubšímu pochopení vaší situace, které je klíčem ke změně. Proto také koučové někdy sami sebe nazývají “partnery pro změnu”.

Jste odborníci na svůj život – jen si to musíte uvědomit

 
Ve své koučovací praxi vycházím z principů Gestalt koučingu. Budu se snažit porozumět vašemu životnímu příběhu a upozorním vás na některé důležité momenty, které vám samým mohou unikat – právě proto, že vám chybí pohled zvenčí.  Nebudeme se nijak samoúčelně pitvat ve vaší anamnéze a historii, naopak vyjdeme z vaší současné situace, vašeho “tady a teď”. A zabrousíme-li někdy přeci jen do minulosti, bude to tehdy, když se ukáže, že pro vás nějaká minulá událost má dodnes velký význam. Ale nebojte, nebudu si hrát na všemocného doktora Freuda, který toho o vás ví víc než vy sami. NIKDO vás totiž nezná lépe než vy. Jste ti nejpovolanější odborníci na svůj život a nejgeniálnější luštitelé rébusů, které vám přináší. Pouze si to musíte uvědomit – a to je vlastně celá moje práce. Pomoci na svět tomu, co už je ve vás ukryto.

V čem je Gestalt koučing jedinečný

 

Přístupů ke koučingu existuje nepřeberné množství. V současné době mají velkou popularitu behaviorální směry, které se zaměřují na účinnou změnu vnějšího chování. Ztrácíte například ve stresových situacích schopnost soustředění? Kouč s vámi bude nacvičovat tyto situace a bude se snažit nežádoucí chování eliminovat.

Gestalt koučing samozřejmě také směřuje k tomu, abyste byli spokojení se svým vnějším chováním. Ale zaměřuje se při tom na vaši celkovou situaci. Lidská osobnost je přece neuvěřitelně složitý fenomén, kde vedle chování existují také emoce, myšlenky, vzpomínky, sny, přání… To všechno tvoří jeden celek, jehož jednotlivé části se vzájemně ovlivňují. Gestalt kouč vás vede k uvědomění si těchto souvislostí a tím i k vnitřní proměně vaší osobnosti. Výsledkem pak je nejen odstranění nežádoucího chování, ale také plnější a spokojenější život.

Jeden příklad úspěšného koučingu z praxe

 

Měl jsem klientku, která jako svůj problém pociťovala  fakt, že neumí chválit své podřízené. Během našich rozhovorů vyšlo najevo, že pro klientku tahle situace vlastně není nová – sama měla otce, který ji nedokázal pochválit. Neuznalý otec zkrátka zůstával součástí klientčina “tady a teď”, i když si toho nebyla vědoma. Uvědomění přineslo do klientčiny situace svobodu a brzy se naučila chválit lidi kolem sebe a mít z toho autentickou radost.

 

Samozřejmě, s pomocí běžného koučingu by se klientka pravděpodobně naučila chválit taky. Ale otázka je, zda by vůbec kdy prožila onen pocit vnitřní svobody a jak trvalé by takové řešení bylo. Je to podobné jako v medicíně. Při léčbě se lze vždycky zaměřit na odstranění vnějších příznaků. Dokud ale nebudete umět vyléčit příčinu, nemoc vás bude stále latentně ohrožovat. A koučing, i když se v něm nepracuje s pojmy nemoci a zdraví, také může směřovat k vnějším projevům, nebo celkové situaci klienta. První cesta je možná rychlejší, ale druhá zase trvalejší a mně osobně dává větší smysl. Chcete-li se po ní společně se mnou vydat, jsem vám k dispozici!

Footer background
Palác YMCA, místnost 220
info@milanpavlicek.cz
+420 603 592 122

Napište mi

Díky! Zpráva byla úspěšně odeslána. Zpráva nebyla odeslána. Zkontrolujte prosím všechna pole.
Vymazat
© 2014-2022 Milan Pavlíček. Všechna práva vyhrazena.